Norton UNI1601H-689-33 Hold Open Parallel Arm Aluminum Storefront Unitrol Door Closer
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
08
quantity
Product details
Category
Non-handed Rack-and-pinion design Cast aluminum body 2-7/8" (73mm) projection 1-3/8" (35mm) diameter piston 5/8" (16mm) diameter pinion journals Standard, separate and independent, latch, sweep and backcheck intensity valves Parallel arm mounting All standard arm applications allow doors to swing 180??, conditions permitting H - Hold open arm function Staked valves Door Width: 33" to 41" Finish: Aluminum 689